Драгана Тодоровић

Драгана, можеш ли нам се кратко представити.

Зовем се Драгана Тодоровић. Рођена сам у Требињу, гдје сам одличним успјехом завршила основну школу и Гимназију. Након тога сам на Природно – математичком факултету уписала студије Математике и информатике. Исте сам завршила крајем 2019. године.

 

Драгана у библиотеци у Штутгарту на једном од студентских путовања

Зашто си одлучила да студираш на СП Математика и информатика?

Баш овај факултет сам уписала прво из љубави, углавном према математици, а великим дијелом и из радозналости. Мотивисана од стране моје средњошколске професорице, жаром неке врсте изазова какав представља ова материја, као и жељом да боље продрем у њу, упустила сам се прво у основне, а затим и на мастер студије.

Каква су твоја искуства са студија на СП Математика и информатика?

Из свог искуства могу да кажем да је студирати математику и информатику на ПМФ-у лијепо, а не онако претјерано тешко, како се то често мисли. Уз  довољну количину воље и рада може се постићи много. Наравно, као и на сваком факултету, неки ће предмети проћи без имало муке, док ће неки захтијевати нешто више труда и уложеног времена. Но, ако заиста волите математику, онда ће и то уложено вријеме проћи некако прилично забавно.

 

 Са колегама са студија на радионици у компанији DVC Solutions

Која знања и вјештине, стечне током студија, би посебно издвојила?

На ПМФ-у ћете добити квалитетно образовање у струци. Професори и асистенти су ту и да подстичу развој вјештина рјешавања проблема, такозваног аналитичког мишљења, тако да у коначници није важна природа проблема, него то да ћете га у највећем броју случајева успјети ријешити. Због свега тога, али и бројних других предности које не могу стати у ове редове, студнети овог факултета нису цијењени само као стручњаци у стриктно свом подручју рада, него и у другим пољима, као што су то програмерске фирме, банке, просвјета и слично. Свакако да је, посебно у данашње вријеме, једна од значајнијих предности овог факултета, брз долазак до посла.

Гдје и шта сада радиш?

Ја сам на примјер по завршетку студија радила у неколико бањалучких средњих школа (у Бањалучкој Гимназији, Угоститељско – трговинско – туристичкој средњој школи, те и у Католичком средњошколском центру „Иван Мерц“), а тренутно сам запослена као софтwаре девелопер у програмерској фирми „Планет Софт“.

Савјети за будуће студенте?

Оно што бих ја за крај посавјетовала будуће студенте, јесте да обавезно и што више искористе предавања и вјежбе, да постављају питања и буду укључени. Оно што је мени доста користило јесте учење у групи. Све те наизглед силне дискусије са колегама током спремања испита су лијепе успомене, али и добро савладана материја. Са мог становишта јако је важно имати циљ и наћи мотивацију да се до истог стигне, а то бар студентима који открију љепоту математике, неће престављати проблем.